راهنمای سفر به چین

پرجمعیت‌ترین کشور دنیا با نام رسمی جمهوری خلق چین در شرق آسیا واقع شده است که یکی از مقاصد مهم و اصلی گردشگری در قاره ی آسیا محسوب می شود و میزبان مسافران زیادی از سراسر دنیا به ویژه ایران است .

شاهرخ گشت جهان برگزار کننده تور چین به صورت تخصصی تمام نیازهای شما اعم از رزرو هتل و رزرو بلیط هواپیما جهت حضور در کشور چین رابه صورت یکجا برطرف کرده و در طول مدت سفر در کنار شما خواهد بود.

راهنمای سفر به چین

جغرافیای کشور چین

مساحت کشور چین حدود ۹٫۶ میلیون کیلومتر مربع است و بعد از روسیه دومین کشور بزرگ دنیا از نظر وسعت خاکی (بدون احتساب آب‌های داخلی) است.دریای چین شرقی، خلیج کره، دریای زرد و دیگر آب‌های آزاد این کشور را از شرق و جنوب احاطه کرده‌اند.

از شمال با کشور مغولستان، و از غرب با کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، تاجیکستان، پاکستان و از جنوب با کشور های هند، نپال، یونان، میانمار، لائوس و ویتنام هم مرز است.

بخش غربی این سرزمین پوشیده از کوه‌های بسیار مرتفع از جمله هیمالیاست، قله اورست در مرز چین و نپال قراردارد.

آب و هوای چین

کشور چین دارای آب و هوای اقلیمی و فصلی است، در زمستان قسمت های شمالی چین بسیار سرد است اما بادهای جنوبی از سواحل دریا، آب و هوای نیمه جنوبی را گرم و مرطوب ساخته است.

طوفان‌های موسمی، سیل های مخرب، سونامی، زلزله، رانش زمین و خشکسالی از بلایای طبیعی منطقه چین هستند.

دین و زبان مردم چین

تحقیقات نشان داده اند که 11 تا 16 درصد بودایی، 3 تا 4 درصد مسیحی، 1 درصد مسلمان و بقیه سکولار(بی دین) هستند.

زبان رسمی چین زبان ماندارین است. ۲۲۹ زبان زنده دیگر نیز در چین تکلم می‌شود که برخی از آنها عبارتند از:

زبان وو، یوئه، مین، شیانگ، هاکا و ...

اقتصاد چین

واحد پول کشور چین یوان است، اقتصاد چین امروزی یک اقتصاد بازار بر مبنای مالکیت خصوصی است.

بهره‌وری بالا در تولید، نیروی کار ارزان و زیرساخت‌های نسبتاً مناسب عواملی هستند که چین را به تولیدکننده پیشرو در دنیا تبدیل کرده‌اند البته لازم به ذکر است به دلیل حجم وسیع تولید کالاهای تقلبی مورد انتقاد قرار گرفته‌است.

در سال ۲۰۱۳ چین جای آمریکا را در صدر فهرست واردکنندگان نفت خام گرفت. رشد اقتصادی سریع و صنعتی‌سازی این کشور به محیط زیست آن نیز آسیب زده‌است. این کشور در سال ۲۰۱۰ بزرگترین مصرف‌کننده انرژی دنیا شد، در حالیکه بیش از ۷۰ درصد انرژی خود را از زغال سنگ تامین می‌نمود.

پایتخت چین

در هشت قرن اخیر پکن پایتخت چین بوده که در سال ۲۰۱۴ با بیش از ۲۱٬۵۱۶٬۰۰۰ میلیون جمعیت یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای جهان معرفی شد. این شهرمرکز سیاسی، فرهنگی و آموزشی چین محسوب می‌شود و آثار تاریخی بسیاری در آن وجود دارد.

پکن میزبان المپیک 2008 بود و برای برگزاری المپیک زمستانی 2022 هم انتخاب شده، پکن اولین شهری است که هم المپیک تابستانی و هم المپیک زمستانی را برگزار خواهد کرد.

جاذبه های گردشگری چین

دیوار چین

دیوار چین

دیوار چین یکی از بزرگ‌ترین شاهکارهای معماری جهان است، دیوار چین سمبل و نشانه بارزی از خرد، پشتکار و سر سختی مردم چین است.

این دیوار مانند اژدهایی عظیم با حدود 7000 کیلومتر طول از شرق به غرب کشور منتهی می‌شود. دیوار چین از آجرهای بزرگ و سنگ ساخته شده که البته گفته می‌شود که معماران دیوار، از آرد برنج برای استحکام بیشتر آن استفاده کرده اند.

این دیوار متعلق به سلسله مینگ با هدف تدافعی نظامی برای جلوگیری از یورش قبیله های وحشی ساخته شده است.

ارتفاع این دیوار 10 متر است و پهنای آن برای عبور 4 اسب کافی است که حدودا 4-5 متر می‌باشد.

میدان تیان آن من

میدان تیان آن من

این میدان در مرکز شهر پکن واقع شده و با مساحت 440.000 مترمربع بزرگ‌ترین میدان شهری جهان محسوب می‌شود.

در مرکز این میدان بنای یادبود قهرمانان چین قرار دارد و برج معروف تیان آن من یا بنای ممنوعه که در دوران سلسله مینگ ساخته شده در جنوب این میدان، موزه ملی چین در قسمت شرقی و تالار بزرگ خلق چین در غرب واقع شده است.

آرامگاه یا معبد مینگ

آرامگاه یا معبد مینگ

معبد چوبی مینگ که در 50 کیلومتری شمال غرب پکن قرار دارد شامل مجموعه ای از 13 آرامگاه از پادشاهان سلسله مینگ است. این سیزده آرامگاه از لحاظ معماری کاملا یکسان هستند و تنها در اندازه تفاوت دارند.

پارک Beihai

پارک Beihai

مساحت کل این باغ 69 هکتار است که نیمی از آن توسط آب احاطه شده است، از قسمتهای مهم این پارک می توان به معبد‎ Yong'an ‎اشاره کرد. سمبل این پارک لامائی است که در بالاترین نقطه این پارک قرار گرفته است در قسمت جنوب پارک، شهر مدور قرار دارد که پادشاهان سلسله مینگ از

این محل، مراسم های مختلف و گوناگون از جمله آتش بازی را تماشا می کردند. یکی دیگر از قسمتهای این معبد سالن 9 اژدها و 5 اژدهاست که گفته می‌شود سالن 5 اژدها محلی بوده که خدایان مونث برای ماهیگیری و تفریح از آن استفاده می‌کردند.

معبد لاما

معبد لاما

معبد لاما با مساحت 66.400 متر مربع به عنوان یک کاخ کوچک با کاشیهای لعاب دار زرد رنگ و سقفی قرمز رنگ با کاشیهای نفیس می ‏باشد.‏

این معبد دارای 5 سالن اصلی است که در اطراف حیاط اصلی جنوبی قرار گرفته است این سالنها به ترتیب عبارتند از: سالن پادشاه ‏آسمانی، سالن هماهنگی، سالن صلح، سالن برکات سرمدی و سالن چرخ دارما، این معبد مجموعه کاملی از انواع معماری‌های دوره های مختلف ‏حکومتی مانند ‏Han, Manchu, Mongolian Tibetan‏ می باشد که به شکوه معماری این معبد افزوده است.

پل مارکوپلو

قدیمی‌ترین پل پکن که در 15 کیلومتری جنوب غربی پکن قرار دارد و 2ساحل رودخانه ‏Yongding‏ را به یکدیگر ‏متصل می کند.

از ویژگیهای جالب و زیبای این پل وجود 485 شیر ‏سنگی در دو طرف پل است که هیچ یک از این شیرها با یکدیگر مشابه و مساوی نیستند که بر اساس نظر اهالی و مردم شهر این شیرها از پل محافظت می کنند.‏

این پل در اصل به نام ‏Guangli‏ می باشد اما از این جهت به پل مارکوپلو مرسوم است که وی در سفر خود از این پل بازدید نموده و شرحی از آن را به رشته تحریر ‏درآورده است. ‏ ‏ ‏‏

معبد زنگ بزرگ

معبد زنگ بزرگ

این معبد بودائی قدیمی زنگی بسیار بزرگ با 46 تن وزن و 5.5 متر ارتفاع دارد که می‌تواند صدای زنگی به بزرگی 120 دسیبل ایجاد کند که صدای آن تا فاصله 50 کیلومتری در سکوت نیمه شب ‏شنیده می‌شود.

اما شهرت این زنگ تنها به خاطر وزن زیاد و صدای بلند آن نیست بلکه مشخصات 230000 بودائی نیز روی آن ثبت شده است.

معبد fayuan

این معبد در جنوب غربی مرکز شهر پکن واقع شده است که مساحت آن 6700 متر مربع می‌باشد.

آتار نفیس تاریخی و معماری مانند کنده کاری‌ها و حجاری‌های نفیس از جنس برنز، شیر سنگی بزرگ و زیبا، مجسمه بودا و آثار خطی بودائی داخل این معبد به زیبایی های آن افزوده است.

پارک المپپیک

پارک جنگلی المپیک پکن که یادگار المپیک تابستانی 2008 است.

بنای کهکشان سوهو

بنای کهکشان سوهو

 

این پروژه به سفارش کمپانی سوهو طراحی و اجرا گردید که حیاط بزرگ داخلی، بازتابی از معماری سنتی چینی است و یک مرکز تفریحی، فروشگاهی و اداری می‌باشد و امروزه از این مکان به عنوان یکی از جاذبه های پکن یاد می‌شود.

مرکز ملی هنرهای نمایشی

مرکز ملی هنرهای نمایشی

طراح این ساختمان «پل اندرو» معمار ‏فرانسوی می‌باشد. این ساختمان زیبا در میان مردم به تخم مرغ بزرگ معروف است.

بدنه خارجی این بنا از جنس تیتانیوم و به شکل گنبد شیشه ای است و اطراف آن با دریاچه ای مصنوعی احاطه شده است.

آکواریوم هیانگ گان پکن

آکواریوم هیانگ گان پکن

مجموعه ای از حیوانات و ماهی ها و موجودات بزرگ و کوچک دریایی موجود در این آکواریوم توجه بسیاری از دوستداران محیط زیست را به خود جلب می‌نماید، این آکواریوم بزرگ‌ترین آکواریوم دنیاست که روی خشکی ساخته شده است.

مجسمه بودای غول پیکر لشان

مجسمه بودای غول پیکر لشان

 

بودای لشان مجسمه ای است در هیئت می تریا، گوش های آویزان با پای برهنه، موهایی آراسته به صورت مارپیچ و گیس ‏مانند، قفسه سینه ای برآمده و در معرض نمایش و دستانی که روی زانوان تکیه داده شده است و در زیر پای این مجسمه یک رودخانه عبور می‌کند.

کارخانه ابریشم

ابریشم به عنوان گران‌قیمت ترین سوغات چین از دیرباز است که کارخانه های شانگهای بهترین محل برای دیدن و خرید ابریشم می‌باشد.

دی باند

این منطقه یکی از 10 مکان دیدنی شانگهای است که وجود 52 پل در قسمت غربی آن با معماری‌های مختلفی از جمله سبک گوتیک، باروک، رومی، کلاسیک و دوره رنسانس بر زیبایی آن افزوده است.

معبد جاد بودا

این معبد در قسمت غربی شانگهای واقع شده است. بودای نشسته دارای 190 سانتی متر قد است و بوسیله سنگهای قیمتی و زمرد پوشانده شده، بودای دراز ‏کشیده 96 سانتی متر طول دارد و به سمت راست خود دراز کشیده بدین صورت که دست راست وی زیر سر و دست چپ بر روی پای چپ ‏که

این حالت را اصطلاحا‎ "lucky repose" ‎یا آرمیده خوش اقبال گویند.

باغ یویوان

این باغ با مساحتی بالغ بر 20.000متر مربع یکی از پارک‌های معروف شانگهای است.

در این باغ 6 منطقه دیدنی به نامهای‎ Sansui Hall, Wanhua Chamber, Dianchun ‎Hall, Huijing Hall, Yuhua Hall ‎وقسمتهای داخلی باغ وجود دارد‎.‎‏ ‏ ‏ ‏‏ ‏‏ ‏‏‏

برج مخابراتی

این برج در‎ ‎پارک پودونگ‎ Pudong ‎ در شهر شانگهای واقع است و 468 متر ارتفاع دارد‎.‎‏ ‏‏‏‏

موزه تاریخ شهرداری شانگهای

این موزه یکی از برترین دیدنی های شانگهای است که مساحتی بالغ بر 10000 متر مربع دارد. موزه تاریخ شانگهای با هدف نشان دادن و نگهداری دوره تاریخی در فاصله زمانی 1860 تا 1949 میلادی می‌پردازد .

خیابان نانجینگ شانگهای

این خیابان مجموعه ای از فروشگاه ها و مراکز خرید است و جزء بهترین و معروف ترین خیابان های چین محسوب می‌شود.

بعضی مغازه ها در این خیابان دارای عمری چند صد ساله و برخی مدرن و به روز هستند.

دیزنی لند شانگهای

دیزنی لند شانگهای

مجموعه ای از بهترین امکانات تفریحی و رفاهی در این پارک وجود دارد که توجه گردشگران را به خود جلب می‌نماید.

 

موارد مرتبط

محتوای بیشتر در این بخش: پل شیشه ای در چین »

راه های ارتباطی با شاهرخ گشت

  • سعادت آباد بین میدان سرو و شهرداری پلاک 48 ط 3 واحد 6
  • 71023 - 021
  • 22122290 - 021
  • 88171719 - 021
  • 02122122280
  • این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • کانال تلگرام شاهرخ گشت shahrokhgasht@
Top

پشتیبانی